DÜZ VE BOMBELİ TEMPERLİ CAM
Category: TEMPERLİ CAM

DÜZ VE BOMBELİ TEMPERLİ CAM

Yatay hat üzerinde camın dış yüzeylerine basınç gerilimi, cam ortasına ise dolaylı bir çekme gerilimi kazandırmak için ısıtma ve soğutma aşamalarını içerir. Camın dayanıklılığı ve ısıl gerilmelere karşı direncini arttırır. Ürünlerin hacmini, kimyasal yapısını, renk ve berraklığını değiştirmez. Temperli cam ısıl işlem uygulanmamış cama göre darbelere 5 kat daha dayanıklıdır. Kırıldığı zaman küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılarak yaralanma riskini azalttığından emniyet camı olarak kullanıma uygundur. Fabrikamızda düz ve bombeli temper işlemi yapılmaktadır.

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

 
  1. Normal camlar kırılma sonrası keskin parçacıklara ayrılıp yaralanmalara neden olabilirken, temperli camlar ise kırıldıklarında küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılırlar. Bundan dolayı yaralanma riski en aza indirgenmiş olur.
  2. Orijinal cama kıyasla 4-5 kat daha fazla dayanıklıdır.
  3. İyi bir termal dayanıklığa sahiptir, sıcaklık farklılıklarına dayanabilmektedir.
  4. Temperlenme işleminden geçen cam 300°C ısıl şoka dayanabilirken, temperlenmemiş cam yaklaşık 40°C ısıl şoka uğradığı zaman kırılabilmektedir.
  5. Ayrıca termal şok direnci artmakta, 150 ~ 200°C’ye kadar sıcaklık değişimlerine dayanabilmektedir
  6. Camlar, temperli cam haline geldikten sonra üzerinde kesme, taşlama, talaş kaldırma işlemleri yapılamamaktadır. Yapılan ısıl işlemler camın hacmini, rengini, berraklığını ve kimyasal yapısını değiştirmez.
 

Kullanım Alanları


Temperli Camlar yaygın olarak yapılarda, iç ve dış cephelerde, mobilya sektöründe, dayanıklı tüketim malları sektöründe ( buzdolabı, fırın, mutfak davlunbazları gibi), aydınlatma sektöründe, otomotiv sektöründe , gemi ve hava ulaşım araçlarında ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.
Previous