YANGINA DAYANIKLI CAMLAR
Category: GÜVENLİK CAMLARI

YANGINA DAYANIKLI CAMLAR

Yangın camı ateşin sıcaklığını tutan ve bütünlüğünü muhafaza eden çok katlı lamine edilmiş şeffaf bir cam türüdür. Yangından koruma derecesine göre farklı kalınlıklarda olabilir.

Konutlardan otellere, iş merkezlerinden alışveriş merkezlerine ve havaalanlarından hastanelere kadar hemen her yerde, iç ve dış mekânlarda, kapılarda, çatılarda her türlü bölmede uygulanabilmektedir. Özellikle dış cephe uygulamalarında büyük öneme sahiptir.

 

Yangın Camı & Dayanım Sınıfları (E/EW/EI) Nedir?

Yangın camları, bir çerçeve ile veya çerçevesiz olarak yangın testine tabi tutulan ve tanımlı süre boyunca başarılı bir şekilde yangının ve sıcak gazların korunaklı tarafa geçişini engelleyen camlardır.

Yangın camının tek başına sertifikaya sahip olması, herhangi bir (çelik, aluminyum, vb.) çerçeve içine yerleştirildiğinde “yangına dayanıklı doğrama” özelliği kazanması için yeterli değildir. Çerçeve (kasa-kanat / sabit bölme) ve aksesuarlar birlikte teste girerek, sistem olarak yangın dayanım sertifikasına sahip olur.

Bütün yangın camlarının köşesinde camın üreticisi, markası, üretim tarihinin bulunduğu kalıcı damga bulunur. Yangın camları, farklı seviyedeki yangın dayanım sınıf ve süreleri için farklı kalınlıklardadır. E seviyesinde 120 dakika yangına dayanıklı camlarda kalınlık 6 mm’den başlarken, EI seviyesinde 120 dakika yangına dayanıklı camlarda kalınlık 58 mm’ye ulaşabilir.

Previous